صفحه اصلی

دنیار را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

طرز تهیه ترحلوای شیرازی با نشاسته و آرد گندم

ترحلوای شیرازی یکی از دسرهای خوشمزه‌ ای است که در ایران درست می‌شود. این نوع حلوا با حلواهای معمولی تفاوت دارد و حالت ژله ای آن باعث شده تا افراد بسیاری به آن علاقه داشته باشند. در این حلوای خوشمزه و خوشبو هل، گلاب و زعفران وجود دارد. در این مطلب از اسنپ مارکت قصد داریم تا طرز تهیه ترحلوای شیرازی را با هم مرور کنیم و با این دسر خوشمزه بیشتر آشنا شویم.

طرز تهیه ترحلوای شیرازی

مواد لازم

مواد لازم برای درست کردن ترحلوا به شرح زیر است.

نشاسته: ۲/۱ پیمانه
آرد برنج: ۴/۱ پیمانه
شیر: ۳ پیمانه
آب: ۱ پیمانه
گلاب: ۲/۱ پیمانه
شکر: ۱.۵ پیمانه
زعفران دم کرده: به میزان لازم
پودر هل: ۲/۱ قاشق چای خوری
خلال پسته و بادام برای تزئین: به میزان لازم
غنچه گل محمدی برای تزئین: به میزان لازم

زمان آماده سازی: ۱۰ دقیقه
زمان پخت: ۷۰ دقیقه
کل زمان تهیه: ۴ تا ۸ ساعت
سرو برای ۴ نفر
کالری: ۳۶۹ کالری در هر ۱۰۰ گرم

نحوه درست کردن ترحلوای شیرازی

برای این که بتوانید این دسر خوشمزه را درست کنید، باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

مرحله اول

برای درست کردن تر حلوای شیرازی ابتدا باید آرد برنج را با شیر مخلوط کنید و به خوبی هم بزنید تا این دو با هم به طور کامل ترکیب شوند.

مرحله دوم

در ادامه نشاسته و آب سرد را با یکدیگر به خوبی مخلوط کنید. توجه داشته باشید که باید این دو را به قدری هم بزنید تا گلوله‌های نشاسته باز شود و به طور کامل در آب حل شود.

مرحله سوم

مخلوط آرد برنج و شیر را درون یک قابلمه بریزید. پس از آن مخلوط آب و نشاسته را از یک صافی رد کنید و آن را درون قابلمه بریزید.

مرحله چهارم

قابلمه را روی حرارت ملایم بگذارید و به طور مداوم آن را هم بزنید تا مواد موجود در آن غلیظ شوند.

مرحله پنجم

پس از گذشت ۵۰ تا ۶۰ دقیقه محتویات قابلمه به غلظت مناسبی خواهند رسید. اکنون زمان آن رسیده که گلاب، دم کرده زعفران و پودر هل را به آن اضافه کنید. البته توجه داشته باشید که در هنگام اضافه کردن گلاب نباید عجله کنید و باید آن را به آرامی درون قابلمه بریزید تا محتویات آن با شک حرارتی مواجه نشوند.

مرحله ششم

پس از این که غلظت مواد به میزان مناسب رسیدن (ماندن قاشق روی مواد و مشاهده قل‌های سنگین نشانه به غلظت کافی رسیدن است)، قابلمه را از روی حرارت بردارید.

مرحله هفتم

اکنون ظرف یا ظرف‌هایی که قصد دارید ترحلوا را درون آن سرو کنید را بیاورید. کف آن ظرف‌ها را با اندکی آب خیس کنید. البته می‌توانید به جای آب از روغن یا کره برای چرب کردن ظرف استفاده کنید. مواد را درون ظرف بریزید و آن را درون محیط آشپزخانه قرار دهید تا از حرارت آن کاسته شود.

زمانی که مواد اندکی خنک شدند، آن‌ها را درون یخچال قرار دهید و اجازه دهید ۴ تا ۸ ساعت درون یخچال بمانند تا آماده شوند. اکنون می‌توانید ترحلوای خود را با استفاده از خلال پسته، غنچه گل محمدی و مواد دیگری که دوست دارید، تزئین و سرو کنید.

طرز تهیه تر حلوا با آرد گندم یا سنگک

مانند بسیاری از غذاها و دسرها در ایران، ترحلوا نیز تنها با یک روش درست نمی‌شود. می‌توان ترحلوا را با آرد گندم که از آن برای پخت نان نیز استفاده می‌کنند، درست کرد. طرز تهیه ترحلوای شیرازی با آرد گندم و مواد اولیه برای درست کردن آن را در ادامه با هم مرور می‌کنیم.

مواد اولیه

آرد گندم: ۱ پیمانه
آرد برنج: ۲ قاشق غذاخوری
شکر: ۱.۵ پیمانه
گلاب: ۲/۱ پیمانه
زعفران دم کرده: به میزان لازم
کره یا روغن: به میزان لازم
خلال پسته و بادام برای تزئین: به میزان لازم
غنچه گل محمدی برای تزئین: به میزان لازم

زمان پخت: ۲۰ دقیقه
کل زمان تهیه: ۳۰ دقیقه
سرو برای ۴ نفر
کالری: ۴۶۹ کالری در هر ۱۰۰ گرم

طرز تهیه ترحلوای شیرازی با آرد گندم

برای این که بتوانید ترحلوای شیرازی را با آرد گندم درست کنید، کافی است که مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

مرحله اول

ابتدا آرد گندم و آرد برنج را الک کنید و با هم مخلوط کنید. سپس آن‌ها را با استفاده از کره یا روغن در ماهیتابه تفت دهید.

مرحله دوم

پس از این که اندکی این مواد را تفت دادید تا خامی آرد گرفته شود، ماهیتابه را از روی حرارت بردارید و به محتویات آن شکر اضافه کنید.

مرحله سوم

درون یک قابلمه هل، گلاب، زعفران و مقداری آب بریزید و آن را روی حرارت قرار دهید. پس از آن محتویات ماهیتابه که همان آرد مخلوط شده با شکر بود را به آن اضافه کنید و با هم مخلوط کنید تا اندکی قوام پیدا کند.

مرحله چهارم

محتویات قابلمه را از روی حرارت بردارید و درون ظرف مد نظر خود بریزید و با موادی مانند خلال پسته و بادام تزئین و آماده سرو کنید.

طرز تهیه تر حلوا شیرازی با نشاسته به صورت مجلسی

تر حلوا را می‌توان به صورت مجلسی نیز آماده کرد. تر حلوا مجلسی معمولاً به شکل دو رنگ آماده می‌شود تا علاوه بر طعم، زیبایی بیشتری نیز داشته باشد. مواد لازم و طرز تهیه ترحلوای شیرازی مجلسی را در ادامه با هم مرور می‌کنیم.

مواد لازم

نشاسته: نصف پیمانه
آرد برنج: یک چهارم پیمانه
شیر: ۳ پیمانه
آب: ۱ پیمانه
گلاب: ۲/۱ پیمانه
شکر: ۱.۵ پیمانه
زعفران دم کرده: به میزان لازم
پودر هل: ۲/۱ قاشق چای خوری
خلال پسته و بادام برای تزئین: به میزان لازم
غنچه گل محمدی برای تزئین: به میزان لازم

زمان آماده سازی: ۱۰ دقیقه
زمان پخت: ۷۰ دقیقه
کل زمان تهیه: ۴ تا ۸ ساعت
سرو برای ۴ نفر
کالری: ۳۶۹ کالری در هر ۱۰۰ گرم

نحوه درست کردن تر حلوا مجلسی

مراحل درست کردن تر حلوا مجلسی و دو رنگ بسیار شبیه تر حلوای ساده و به شرح زیر است.

مرحله اول

در ابتدا باید آرد برنج را با شیر مخلوط کرد و به خوبی هم زد تا مخلوطی یکدست حاصل شود.

مرحله دوم

پس از ترکیب شیر و آرد برنج، باید نشاسته را با آب سرد ترکیب کرد. این مخلوط را باید به خوبی هم زد تا گلوله‌های نشاسته با آب به خوبی ترکیب شوند.

مرحله سوم

مخلوط آرد برنج و شیر را درون یک قابلمه بریزید. مخلوط نشاسته و آب را نیز پس از رد کردن از صافی به درون قابلمه بریزید و آن را روی شعله ملایم قرار دهید. محتویات قابلمه را باید به طور پیوسته هم بزنید تا به قوام لازم و مناسب برسند.

مرحله چهارم

پس از سپری شدن یک ساعت مواد داخل قابلمه به قوام مناسب می‌رسند. پس از آن نوبت اضافه کردن گلاب و پودر هل است. این مواد را داخل قابلمه بریزید و آن را تا رسیدن به قوام مناسب هم بزنید.

مرحله پنجم

ظرف مورد نظر خود را با آب خیس کنید. البته می‌توانید به جای آب از روغن برای چرب کردن آن استفاده کنید. پس از آن نصف ظرف را با مواد درون قابلمه پر کنید. پس از این که نصف ظرف پر شد، دم کرده زعفران را به محتویات قابلمه اضافه کنید و هم بزنید تا رنگ تمام محتویات قابلمه یکدست شود. پس از آن با قاشق و به آرامی باقی ظرف را از ترحلوای ترکیب شده با دم کرده زعفران پر کنید.

مرحله ششم

پس از ریختن مواد در ظرف یا ظروف مورد نظر، آن‌ها را در آشپزخانه قرار دهید تا از دمای آن‌ها کاسته شود. پس از این که محتویات ظرف مقداری خنک شدند آن‌ها را ۴ تا ۸ ساعت در یخچال قرار دهید تا آماده سرو شوند.

مرحله هفتم

پس از این که تر حلوا مجلسی شما آماده سرو شد، آن را با خلال پسته یا بادام، غنچه گل محمدی و سایر موادی که دوست دارید تزئین و سرو کنید.

نکات طلایی برای پخت ترحلوای مجلسی

برای این که بتوانید حلوای بهتری داشته باشید، حتماً مخلوط آب و نشاسته را از صافی رد کنید تا گلوله‌های حل نشده نشاسته جدا شود.
با توجه به این که ترحلوا باید در یخچال بماند، بهتر است آن را چندین ساعت قبل از آمدن مهمان‌ها آماده کنید تا زمان کافی برای ماندن در یخچال وجود داشته باشد.
می‌توانید به جای استفاده از پودر هل، از عرق هل استفاده کنید. برای درست کردن ترحلوا برای ۴ نفر، دو قاشق چای خوری عرق هل کافی است.

5/5

پست های هفته گذشته

پست های هفته گذشته